• Sık Sorulan Sorular nedir? Neden açtık?

   

   

  Evinize Parke yaptırmak istiyorsunuz. Parke, Lamine, laminat, Deck, rabıta  kelimelerini doğru olarak bilmeden bu işi yapmanın mantıklı bir yol olduğunu düşünüyormusunuz? Bilinçli bir insanın böylesine rastlantı ile bu işi yapacağına inanıyormusunuz?

  ZORLU PARKE olarak bilinçli müşterinin kazandıran müşteri olduğuna inanıyoruz. Onun için de parke sektöründe sizinle çalışırken farkı, ustalığı, gören, aydın kişilerle konuşmak, bu konudaki deneyimlerimizi, tüm bilgi birikimimizi, ustalığımızı sizler için kullanmak isteriz. Bunu da isteklerinizi netleştirmek için bize sıkça sorulan soruları ve verdiğimiz yanıtları web sitemizde yayınlayarak  sağlayabileceğimiz görüşündeyiz. 

  Hemen başlayalım.

   

  Parke Nedir?

  Meşe, gürgen ve kayın kerestelerinin makinelerde işlenmesiyle elde edilen dar ve uzun döşeme, kaplama gerecidir. Parkeler, yer döşemeleri, yerden ısıtmalı zeminlerde kullanılmak için ideal malzemelerdir.

 • PARKE Çeşitleri Nelerdir?

  Zorlu Parke olarak kullandığımız parke çeşitleri :

  1-Masif Parke: Zemin döşeme malzemeleri arasında en çok tercih edilen parke çeşitlerinden biridir. Ahşap ve uzun ömürlüdür. Isı ve ses izolasyonu sağlaması, sistre olması, estetik ve güzel işlenilir olması genel tercih sebebidir.
  2- Lamine Parke: Globalleşen dünyada ağaç ihtiyacı artmakta, ama yeterli ağaç dikimi ve korunması yapılmamaktadır. Bu da her geçen gün ağacı değerli kılmakta, kullanılan ağaç çeşitlerinin azalmasına neden olmaktadır.
  Lamine parke hızlı ağaç tüketimini bir nebze olsun durdurmuştur. Lamine parke sadece ağaç sarfiyatını azaltmakla kalmayıp, rutubete dayanıklılığı, hazır cila oluşu, geniş ve uzun parke seçeneği ve kısa sürede montaj kolaylığı gibi birçok artılarıda beraberinde getirmektedir.
  3- Laminat Parke: Yüzeyinde koruyucu film, ovarley tabakası kullanılmasından dolayı yuğun trafikli  mekanlarda rahatlıkla kullanılabilir. Click ve tutkallı olması, 
  sökülüp yeniden döşenebilmesi, diğer parkelere göre montajının kolay ve hızlı olması, estetik ve modern olması tercih sebebidir.
  4- Bambu Parke
  5- Mantar Parke

 • Parke Seçerken Nelere Dikkat Edelim?

  Renk ve model seçimi için ana kriteriniz dayanıklılık olmalı. Kimi modeller size renk ya da doku anlamında çok daha çekici gelebilir ancak çabuk kirleniyorsa ya da kolay çizilebilecek bir yapıdaysa, sizin için iyi bir seçim olmayabilirler.

   

  Özellikle renk seçiminiz için mutlaka mobilyalarınızı düşünerek hareket edin. Seçtiğiniz mobilya ya da aksesuarlara kontrast veya uyum sağlayan parkeler, hem mekanı daha etkin gösterir hem de mobilyalarınızın daha şık görünmesini sağlar. Tıpkı mobilyalar gibi, duvar rengi ya da duvar kaplamalarınıza uygunluk, size parke seçiminizde büyük kolaylık sağlayacaktır.

 • Parke Süpürgelikleri nasıl olmalı?

  Parkenin görünümünü daha şık hale getirmek için, zevkinize göre parkeler ile yakın tonlarda ya da tamamen zıt renklerde yüksekliği fazla süpürgelikler seçebilirsiniz. Genel mekan görünümünüze bu şekilde farklı bir hava katabilirsiniz.

 • PARKE SINIFLARI NEDİR?

   

   

  Parke kullanım alanlarına göre alınmalıdır. Konutlarda kullanılan parkelerle, insanların çok yoğun olduğu yerlerdeki parke çeşitleri, parke yapıları ayrılır. Bu da farklı dayanıklılık demektir. Özetle Parkeler aşınma sınıflarına uygulanacakları zeminin üzerinde oluşacak yürüyüş ve hareket trafiğine göre sınıflandırılmlştır. Az hareketli yerlerde örnek konutlar gibi zeminlerde  kullanılırken 21-22-23 gibi

  alt sınıflar tercih edilebilir.

  31-32-33 Sınıf Parkeler ise Ticari alanlar için önerilmektedir. Çünkü bu sınıflarda çok daha dayanıklı, sert yüzey kaplaması yapılmıştır. Aşınma oranı düşürülmüştür.

X